Pár éve még nem értettem, hogy néhány embernél mi ez a sushi-mánia. Állították, hogy isteni finom és még egészséges is.
Na de, mi a fene lehet olyan jó a nyers halban? Sokaknál már ez a két szó – mármint nyers és hal – kiveri a biztosítékot. Néhányszor már megtapasztaltam, hogy a sztereotípiák mennyire félrevezethetnek, ezért utánajártam és én is megkóstoltam.
Legfőbb tanulság: a sushi nem egyenlő a nyers hallal! Bár tartalmazhat azt is, de készülhet anélkül is.
A kóstolás után aztán én is megfertőződtem. Állítólag ebben az ételben van egy úgynevezett ötödik elem ötödik íz: az umami.
“A japánok szerint az umami életre kelti az étel természetes ízét. Az umami egyensúly: feleslegessé teszi a fűszert, kellemes utóízt hagy a szájban és mély benyomást a lélekben. ” – zamat–
A pár éve történt kóstolás majd kattanás után, mostanra én is elérkeztem odáig, hogy muszáj elkészítenem. A kisebb lökést az adta, hogy szinte egyszerre két gasztroblogon is olvastam róla, aztán a tv-ben is láttam, hogyan készítik. Nem látszott túl bonyolultnak … a közelünkben van egy japán alapanyagokat forgalmazó üzlet, így már semmi nem tartott vissza. A nyers halas változat nálam sem tartozik a favoritok közé, nem is mertem volna vállalkozni rá – hol kaphatnék nagyon-nagyon-nagyon friss halat? – de a zöldséges-tojásost nagyon szeretem, így ezzel kezdtem.
Az egzotikus alapanyagok:
- sushi-rizs
- rizsecet – a boltban egy sushi-kész keveréket ajánlottak helyette én azzal készítettem és nagyon jól működött
- nori-lap – ez egy szárított sötétzöld algalap, ami sok vasat és jódot is tartalmaz, ettől lesz kissé “tengerízű”
- wasabi – nagyon erős tormaszerű, zöld színű krém, nagyon pici kell belőle
- szezámolaj
- az ecetes gyömbér és a
- szójaszósz nagyon finom kiegészítője a sushi-nak – nem elhagyhatók ezek sem
Töltelékként zöldségeket (uborka, piros húsú paprika, retek, újhagyma) a második adagba már szezámmagolajjal ízesített sült tojást is használtam.
A rizst az alapos átmosás után megfőztem (1 csésze rizs+2 csésze víz, kicsi só) amikor kész lett, hozzáadtam egy kis kanálnyi szezámolajat és kb. 2 evőkanálnyit az ízesített rizsecetből. Összekeverve egyből jellegzetesen ragacsossá vált a rizs. Hagytam kihűlni, addig előkészítettem és felszeleteltem a belevalókat.
Majd’ elfelejtettem: a makikhoz – így nevezik ezt a fajta kialakítást – szükség van egy bambusz-lapocskákból készített kis szerkezetre, ez segíti a formázást.
Az összeállítás megvizezett kézzel és kis kézügyességgel már gyorsan ment. A bambuszlapra fektettem a norilapot, szigorúan fényesebb felével lefelé, rátettem egy adag rizst, elegyengettem. Az ujjammal kb. két borsónyi wasabit csíkban végigkentem rajta, majd elrendeztem a belevalókat és feltekertem. A szeletelés: nagyon éles, megvizezett késsel!
Bár a technikámon van még mit javítani, de ennyi! Az eredmény pedig kiváló lett: 5 perc alatt elfogyott mind! 😀
Köszönet Áginak és Dettinek, akik a készítés közben felvetődött kérdéseimre azonnal válaszoltak!
Itt azt is megnézhetitek, honnan vettem az ihletet: Ági , Detti
Még több érdekesség a designdrOops! facebook oldalán! Nem maradj le, csatlakozz!
fotók: saját
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: